BASIN ODASI

Ege İhracatçı Birlikleri Türkiye’ye örnek oldu

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri’nde Nisan ayında yaşanan genel kurul süreci sonrasında EİB Yönetim Kurullarında 8 olan kadın ihracatçı sayısının, 16’ya çıkmasının takdiri hak ettiğini ve Türkiye’ye örnek olduğunu kaydetti.

 

İTB Meclis Başkan Barış Kocagöz ve Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Başkanlar Kurulu’nu ziyaret eden Kestelli, Nisan ayı içerisinde yapılan seçimler sonucunda EİB Koordinatör Başkanı seçilen Eskinazi’yi tebrik etti.

 

Işınsu Kestelli, “Bu seçimde Ege İhracatçı Birlikleri, takdiri hak eden önemli bir farka daha imza attı. 2014-18 döneminde Ege İhracatçı Birlikleri yönetim ve denetim kurullarında 8 kadın ihracatçı varken, 2018-22 dönemi için 16 kadın ihracatçı yönetim ve denetim kurullarına seçildi. 4 kadın üye de birliklerinde başkan yardımcısı oldu. Bu hem İzmir’e hem Ege’ye çok yakıştı. En büyük umudum, bu tablonun ülke genelindeki tüm kurumlara yayılması ve kadınla erkeğin el ele Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışma fırsatına kavuşmasıdır. Son dönemde bir diğer olumlu gelişme ise Ege’nin ihracat rakamlarında görüldü. Ege İhracatçı Birlikleri, 2018 yılının Ocak- Mayıs döneminde yüzde 23’lük artışla 5 milyar 564 milyon 529 bin dolarlık ihracata imza atarken son 1 yıllık ihracat ise; yüzde 17’lik sıçramayla 10 milyar 981 milyon dolardan 12 milyar 865 milyon dolara tırmandı. EİB yılın ilk 5 ayında yüzde 23’lük ihracat artış hızıyla, Türkiye genelinde faaliyet gösteren 13 ihracatçı birliği arasında birinci sırada yer aldı. İhracatını Türkiye ortalamasının 9 puan üzerinde arttırdı. Gerçekten çok önemli bir başarı, emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

 

Ziyaret kapsamında iki kurum arasında kent ekonomisinin canlandırılması ve ileriye taşınması için ortak projeler üretilmesi konusunda fikir birliği sağlandı. Borsa Heyeti ziyaretin ardından Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın teşrifiyle Ege İhracatçılar Birliği’nde gerçekleştirilen Eximbank İrtibat Bürosu açılışına da katıldı.