BASIN ODASI

Türk zeytinyağı ihracatçıları 285 milyon dolarlık İngiltere pazarına maya çaldı 

Türkzeytinyağı ihracatçıları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrasında gümrük vergisiz 60 milyon nüfuslu yıllık 285 milyon dolarlıkzeytinyağı ithal eden dev bir pazara kavuşmayı bekliyor. EgeZeytinveZeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), Brexit sonrası İngiltere pazarından büyük pay alabilmek için Londra’da düzenlenen Specialty & Fine Food Fair 2019’a katılarak Türkzeytinvezeytinyağı tadımı ve tanıtımı yaptı.

Türkiye Tanıtım Grubu desteği ile Türkzeytinvezeytinyağı tanıtım aktiviteleri gerçekleştirdiklerini belirten EZZİB Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Türkiye'den Avrupa Birliği üyesi ülkelere şu anzeytinyağı ihracatında 1,2 Euro/kg gümrük vergisi uygulandığını o nedenle AB ülkelerinezeytinyağı ihracat rakamlarının çok düşük seviyelerde kaldığına vurgu yaptı.


İngiltere,zeytinyağında 285 milyon dolarlık dev bir pazar

Türkiye’den İngiltere’yezeytinyağı ihracatının yüksek gümrük vergisi nedeniyle 2017-18 sezonunda 22 ton karşılığı 150 bin dolar seviyesinde kaldığının altını çizen Er, “Anlaşmasız Brexit senaryosunun gerçekleşmesi durumunda yıllık 65 bin ton karşılığı 285 milyon dolarlıkzeytinyağı ithal eden Birleşik Krallık’azeytinyağı ihracatımızda gümrük vergisinin sıfırlanmasını bekliyoruz. Eğer bu gerçekleşirse Birleşik Krallıkzeytinyağı ihracatımız için çok önemli bir pazar haline gelecek” şeklinde konuştu.

Sofralıkzeytinihracatında yüzde 35’lik artış

EZZİB Başkanı Davut Er, İngiltere’ye,zeytinyağı ihracatımızın yüksek gümrük vergisi nedeniyle gelişememesine karşın, sofralıkzeytinihracatımızın ise; 2017/18 sezonunda geçtiğimiz sezona kıyasla miktar bazında yüzde 41 artarak 1.322 tondan 1.870 tona, tutar bazında ise yüzde 35 artarak 3,6 milyon dolara ulaştığını, İngiltere pazarının Türkzeytinvezeytinyağı sektörü için hedef pazar konumunda olduğunu sözlerine ekledi.

İngiltere’de Akdeniz diyeti yaygınlaşıyor

Fuara EZZİB’i temsilen katılan Yönetim Kurulu Üyesi Levent BİLGİNOĞULLARI Akdeniz diyetinde çok önemli bir yeri olanzeytinvezeytinyağının İngiltere'de tüketiminin giderek arttığını ve Birleşik Krallık’ın sektörün hedef pazarlarından biri olduğunu ve İngilizlerin Türkzeytinvezeytinyağına yoğun ilgi gösterdiklerini kaydetti.

Zeytinvezeytinyağı tadımı yaptırıldı

Sektörün önemli hedef pazarlarından olan İngiltere’nin başkenti Londra’da, 1-3 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenen Specialty & Fine Food Fair 2019 fuarına katılım sağlanarak, Türkzeytinvezeytinyağının imajını geliştirmek, potansiyelini tanıtmak ve başta İngiltere olmak üzere uluslararası bilinirliğini artırmak amacıyla çeşitli tanıtım aktiviteleri düzenlendi.

Etkinlik kapsamında, Speciality & Fine Food 2019 fuarında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Renan TUNALIOĞLU tarafından Türkiyezeytinvezeytinyağı sektörü hakkında bilgilendirici bir sunum vezeytinyağı tadım aktivitesi gerçekleştirilirken, fuar süresince standımıza uğrayan ziyaretçilere Türkzeytin-zeytinyağları ikram edildi.


Sosyal medya fenomenleri ile hareket edildi

Londra’da yaşayan üç sosyal medya fenomeni, fuarı ziyaret ederek Türkzeytinvezeytinyağını tanıttı. Usta şefler, İngiliz Steve Walpole ve uzun yıllardır İngiltere’de yaşayan Hülya Erdal tarafından Türkzeytini vezeytinyağı ile yapılmış enfes Türk yemeklerini tadan ve sektör hakkında bilgiler edinen fenomenler Türk mutfağı hakkındaki fikirlerini de takipçileriyle paylaştı.

Tren istasyonunda da tadım yaptırıldı

3 Eylül tarihinde ise, fuarla eş zamanlı olarak Londra’nın en işlek tren istasyonlarından Victoria İstasyonunda yer alan Victoria Place Shopping Mall’da bir stand kurularak zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptırıldı. Standımızı ziyaret eden Londralılara çeşitli promosyon ürünler dağıtılarak Türk zeytin ve zeytinyağı hakkında bilgiler verildi.