DUYURULAR

FUAR VE HEYET // Çin Gıda Sektörel Ticaret Heyeti
( 29 Ağustos 2019 Perşembe )

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, ihracatta yeni pazarların bulunması ve dış pazarlardaki payımızın artırılması amacıyla, 5-10 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Çin’in Şanghay şehrine yönelik (Çin İthalat fuarı ile eş zamanlı) Gıda Ürünleri Sektörel Ticaret Heyeti organize edilerek katılımcı firmalarımız ile alıcı firmalar arasında ikili iş görüşmeleri yapılması planlanmaktadır.

Çin tarafından yürütülen, Asya’nın en doğusu ile Atlas Okyanusu’nun Avrupa kıyılarını birbirine bağlayan, Türkiye dahil olmak üzere 65 ülkeyi kapsayan ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi (One Belt One Road-OBOR)’nin1 trilyon dolarlık yatırımı ve 3 milyardan fazla nüfusu bünyesinde taşıması ile küresel ekonominin geleceğini tepeden tırnağa değiştirerek önümüzdeki 50 seneyi şekillendirmesi beklenmektedir.

Bu gelişme sonrasında ülkenin ithalatını artırmak ve çeşitlendirmek için 2018 yılında ilk kez düzenlenen ve Çin Yönetimi tarafından en üst düzeyde destek gören China International Import Expo (CIIE) Fuarında 5 kıta-172 ülkeden 3600’den fazla katılımcı ve yaklaşık 400.000 satın alıcı ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Altı gün süren Expo boyunca 57,8 milyar USD’yi aşan anlaşma imzalanmıştır.

Ekte yer alan taslak program çerçevesinde gerçekleştirilmesi planlanan ticaret heyetinin Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmesi durumunda tahmini destekli katılım ücreti kişi başı 2.300 ABD Doları olarak öngörülmektedir. Söz konusu katılım ücretine İzmir çıkışlı gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti, Şanghay şehrinde toplam 4 gece konaklama, ikili iş görüşmeleri organizasyonu, tercüman, program kapsamındaki şehir içi heyet transferleri, katılımcı firma tanıtım kitapçığı ve diğer tanıtım çalışmaları, program kapsamındaki heyet akşam yemekleri dahildir. Heyet organizasyonunun başvuruların alınmasını takiben kesinleşmesi halinde katılım ücretinde olabilecek artış veya azalışlar katılımcılara yansıtılabilecektir.

Söz konusu ticaret heyetine katılmak isteyen firmalarımızın aşağıda yer alan bağlantıda bulunan ön talep formunu 03 Eylül 2019 Salı günü mesai bitimine kadar doldurmaları beklenmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Serap ÜNAL

Genel Sekreter V.

Ticaret Heyeti Talep Formu İçin Tıklayınız

-- Taslak Program_00010357.pdf

 


Ayrıntılı Bilgi İçin: İbrahim Demir