EİB - BASİFED İhracat Akademisi - Eğitmenler

Adnan AKYOL

1988 yılında Ege İhracatçı Birlikleri Gümrük Beyanname Onay şubesinde göreve başlamış 2002 yılı ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İşletme fakültesi den mezun olmuştur. 2011 yılında şef ve 2014 yılında Gümrük Beyanname Onay -üyelik servisinden sorumlu Müdür olarak görevine devam etmektedir.

 
 
 
 

Anıl TAMBURACI

2008 yılından itibaren Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İzmir İl Müdürlüğü bünyesinde Uzman olarak görev yapmakta olan Anıl Tamburacı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 2005 yılında mezun olmuştur. İstihdam ve iş gücü alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bu alanlarda seminer ve seminerler vermektedir.

 
 
 
 

Doç. Dr. Bilge AYKOL

Doç. Dr. Bilge Aykol (MBA, Doktora Dokuz Eylül Üniversitesi) Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı öğretim üyesidir. Güncel çalışma alanları, uluslararası pazarlama, daha ayrıntılı olarak, dış ticaret stratejileri, uluslararası alıcı-satıcı ilişkileri ve menşe ülke algısıdır. Çalışmaları, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış ve çok sayıda bilimsel toplantıda sunulmuştur.

 
 

F. Emre REÇBER

Lisans öğrenimini Fatih Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde tamamlayan F. Emre REÇBER; İşletme Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimini tamamlamış, halen Pazarlama alanında doktora öğrenimine devam etmektedir.

Profesyonel iş yaşamı boyunca Bankacılık, Telekom, İnternet ve E-Ticaret, Perakende ve İnşaat sektörlerinde çeşitli pozisyonlarda yönetici olarak görev almıştır. Sırasıyla; Garanti Bankası, IBM, Turkcell Superonline, Finansbank, YKM A.Ş., Koç Holding, Boyner Grubu ve Folkart İnşaat A.Ş.’de; Yazılım Geliştirme, CRM ve Veritabanlı Pazarlama, Yeni Nesil Pazarlama, Performans Pazarlaması, Veri Madenciliği, Süreç Yönetimi, Mobil Pazarlama Uygulama Platformlarının geliştirilmesi, gibi konularda yönetici olarak görev almıştır.

2010 yılından bu yana; Bahçeşehir Üniversitesi Yüksek Lisans programlarında; CRM ve Veritabanlı Pazarlama, E-Ticaret, Dijital Pazarlama, Küresel Pazarlama konularında Yarı Zamanlı Öğretim Elemanı olarak görev yapan F. Emre REÇBER; Problem Çözme Teknikleri, İş Mükemmelliği Uygulamaları, Kalite Yönetimi ve Kalite Yönetim Sistemleri, Proje Yönetimi ve Süreç Yönetimi konularında çeşitli kurumlara danışmanlık ve eğitimler vermektedir.

EFQM MM Avrupa İş Mükemmelliği Modeli Baş Değerlendiricisi olarak da EAT ve QAT Değerlendirmeleri çerçevesinde aktif rol alan F. Emre REÇBER; evli ve 1 kız çocuk babasıdır.

 
 

Ö. Haluk TURANLI

1973 yılında, İstanbul’da doğmuştur. 1995 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İ.İ.B.F. İşletme bölümünden mezun oldu, 1999 – 2001 yılları arasında Marmara Üniversitesinde, İstatistik üzerine yüksek lisans yaptı. 1995 – 2003 yılları arasında, Yapı ve Kredi Bankasında Dış Ticaret Uzmanı, 2003 – 2013 yılları arasında da Hyundai Assan Otomotiv A.Ş.’de İhracat Operasyon Müdürü olarak görev aldı. 2013’ten bu yana eş güdümlü olarak, İstanbul Adliyesi nezdinde bilirkişilik yaptı, proje bazlı eğitmenlik ve danışmanlık hizmetleri vermekte olduğu Sarpaş Danışmanlık A.Ş. bünyesinde çeşitli projelerde görev aldı, İstanbul Gedik Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak Dış Ticaretin Finansmanı, Dış Ticarette Ulaşım ve Lojistik ile Türkiye'de Bankacılık Sistemi ve Finans konulu dersleri verdi. Evli ve iki çocuk babası olan Haluk TURANLI, halen Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. firması, İzmir Merkez’de Eğitim Danışmanı olarak görev almaktadır.

 
 

Kemal COŞKUN

1996 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyet sonrası İstanbul İhracatçı Birlikleri Teşvik Uygulama Servisinde (Dahilde ve Hariçte İşleme İzin Belgeleri) göreve başlamıştır. 2001 yılında Ege İhracatçı Birliklerine nakil olup, yine Teşvik Uygulama Servisinde (Dahilde ve Hariçte İşleme İzin Belgeleri) uzman, şef ve müdür olarak çalışma hayatına devam etmiştir. 2015 Haziran’dan itibaren, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğinde, Devlet Yardımları ve Beyanname/Üyelik Servislerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

 
 

Murat ODACI

Dokuz Eylül Üniversitesi IIBF İşletme Bölümünde lisans eğitimini ve Gediz Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans eğitimlerini tamamlamıştır. İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde İşletme Doktora Programını yarıda keserek Dış Ticaret konulu ticari ve danışmanlık faaliyetlerine odaklanan Murat ODACI Dış Ticaret Operasyonu, Uluslararası Pazarlama, Lojistik ve Elektronik Ticaret alanlarında sertifikalara sahiptir.

Profesyonel iş yaşantısına Vestel Dış Ticaret A.Ş. de başlamış daha sonra sırasıyla Roche Diagnostik, Arkas Holding Bosphorus Gemi Acenteliği A.Ş. ve Yöndes Yönetim Danışmanlık firmalarında satış, operasyon ve danışmanlık alanlarında farklı pozisyonlarda görev almıştır.

2010 yılından bu yana Ekonomi Bakanlığı'ndan akredite dış ticaret eğitmeni olarak 2010/8 Uluslararası Rekabetçiliğin Arttırılması Hakkında Tebliğ kapsamında geliştirilen 20 ye yakın farklı sektöre yapılan Ur-Ge projesinde eğitmen ve danışman olarak görev almıştır.

Geçmiş dönemde Türkiye’mizin farklı bölgelerinde özellikle İhracatçı Birlikleri’nde, Ticaret Odaları’nda, Sanayi Odaları’nda, İşadamları Dernekleri’nde ve farklı firmalarda Dış Ticaret konularında eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürütmüş ve tamamlamıştır.

 
 

Ümit Osman YILMAZ

1981 Denizli doğumludur. 1999 yılında Denizli Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde Uluslararası Ticaret bölümünü tamamladı. Özel bir firmada 2 yıl ihracat uzmanı olarak görev yaptıktan sonra 7 yıl bankacılık sektöründe yöneticilik yapmıştır. 2015 yılından itibaren ihracat alanındaki deneyimlerini firmalarla paylaşmak üzere ihracateksperi.com sitesini kurmuştur. Danışmanlık ve eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

 
 

Yücel KARADİŞ

Yücel Karadiş,1995-2000 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu yönetimi bölümünde okudu. 2000 yılında mezun olduktan sonra 2001 yılında Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Gümrük Müfettiş Yardımcılığı sınavını kazandı. 2004 yılında Gümrük Müfettişliğine atandı. 2005-2006 yıllarında Vergilendirme Faslında AB müzakerelerine katıldı. 2009-2011 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Northeastern Üniversitesi’nde (Boston)‘Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Ekonomi’ yüksek lisansını tamamladı.

2011 yılında bir süre bakan danışmanlığı yapan Yücel Karadiş, 2011 Ekim ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı görevine getirildi. 3 yıl daire başkanlığı yaptıktan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi olarak görevine devam etti. 2016 yılı sonu itibariyle görevinden istifa ederek, Consulturk’ü kurdu.

Yücel Karadiş’in alanında yazdığı ve yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.