Dijitalleşmenin günlük hayatımızın birçok alanında olduğu gibi ihracat işlemlerinde olan ağırlığı her geçen gün artmaktadır.Ticaret Bakanlığımızca son dönemde blok zincir, kağıtsız ihracat, kolay destek sistemi gibi birçok alanda yapılan öncü çalışmalar Genel Sekreterliğimizce yakından takip edilmektedir.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak dijitalleşme ile ilgili çalışmalarımız 2017 yılından beri yoğun olarak devam etmekte ve üyelerimize yönelik hizmetlerimizin dijital ortama taşınması için somut adımlar atılmaktadır.

Ticaret Bakanlığımızın 2023 hedefleri kapsamında Genel Sekreterliğimiz bünyesinde yer alan Birliklerimizce milli katılım fuar organizasyonları, sektöre ticaret heyetleri, alım heyetleri, üyelerimize yönelik eğitimler organize edilmektedir. Söz konusu etkinliklerimiz 2020 yılının ikinci yarısından itibaren dijital ortamda gerçekleştirilmeye devam edilmiştir.

Ülkemizin ilk dijital fuarı olan “Shoedex” Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz tarafından 1-4 Haziran 2020 tarihleri arasında organize edilmiştir. Yine tarım sektörlerinde ülkemizin ilk dijital fuarı olan “The Fource” Kasım ayında yine Genel Sekreterliğimiz bünyesinde bulunan tarım Birliklerimizce organize edilmiştir.

Dijital fuar etkinliklerinin yanı sıra gıda, hazır giyim ve doğaltaş sektörlerine yönelik olarak dijital ticaret heyetleri organize edilmiştir.

Birlik olarak dijitalleşmenin yaşamakta olduğumuz COVID-19 süreci göz önünde bulundurulduğunda bir tercih değil zorunluluk olduğu düşünülmekte ve özellikle e-ihracat alanında çalışmalara büyük bir hızla devam edilmektedir. (E-İhracat ile ilgili daha detaylı bilgi için)

2020 yılı içerisinde gerçekleştirilen dijital etkinliklerimiz

Shoedex Ayakkabı, Çanta, Aksesuar and Deri Konfeksiyon Fuarı

www.shoedex.events

The Fource Gıda Fuarı

www.thefource.org

Vietnam Doğaltaş Sektörel Ticaret Heyeti

www.dijiexpo.com/