GENEL DUYURU // ÇHC/Tarımsal Ürün İhracatında Düzenlemeler

05 Aralık 2022 Pazartesi

İlgi:19.01.2022 tarihli duyurumuz.

Bilindiği üzere ilgide kayıtlı duyurumuzla Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) 'ne yapılacak ihracatlarda ÇHC'nin 18 (14+4) ürün grubunda yeni kayıt sistemine geçtiği ve üreticilerin bu sisteme kayıtları sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan güncel yazı kapsamında, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük Genel İdaresi (GACC) sistemine kayıtlarda değişen kurallar ve uygulanması gerekenler aşağıda yer almaktadır.

Buna göre;

-GACC sistemine Kavrulmamış Kahve Çekirdekleri ve Kakao çekirdekleri, Taze ve Suyu Alınmış Sebzeler ve Kuru Bakliyat, Yenilebilir Tahıllar, Bitki Baharatları ve Yağ Bitkileri kategorilerinde kaydolmak isteyen üretici firmalar, artık kendileri sistem üzerinden kayıt yaptıramayacaklardır.

-Söz konusu 5 kategoride ÇHC'ye ihracat yapmak isteyen üretici firmaların, bağlı bulundukları İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne GACC sistemine kaydolmak istediğini belirtir dilekçe ile aşağıdaki bağlantıda yer alan örnek excel tablosunu, ihracat yapmak istedikleri her kategori için ayrı ayrı doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

-Firma tarafından yapılan başvuru sonrasında, yukarıda belirtilen kategorilerin hangisinde başvuru yapılmışsa belirtilen kontrol evraklarının kontrol görevlileri tarafından yapılan firma denetlemesi sonucunda firma yetkilisi ve denetimi yapan kontrol görevlileri tarafından doldurulup imza ve mühür yapılması gerekmektedir.

-Yukarıda belirtilen işlemler tamamlandıktan sonra dilekçe, excel tablosu ve denetleme evraklarının resmi yazı ile Tarım Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne ayrıca işlemlerin hızlandırılması açısından e-posta yoluyla bitkiselihracat@tarimorman.gov.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.

-Söz konusu bu uygulamaya geçilmeden önce GACC sistemine kayıtlarını gerçekleştiren ve ihraç etmek istedikleri ürünler için CTUR numarasını almış olan firmaların tekrar başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır.

-Kayıtlı firmalar ile ilgili bilgiler Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük Genel İdaresi'nin (http://dzs.customs.gov.cn) web adresinden kontrol edilebilmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu 5 kategori için Tarım Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek başvurular resmi yazı ile Çin Halk Cumhuriyeti yetkili birimlerine iletilecek olup sonrasında kayıtları uygun görülen firmalar ÇHC tarafından http://dzs.customs.gov.cn web adresinde ilgili kategoride bulunan firma listelerine ekleneceklerdir.

Söz konusu kategoriler dışındaki ihracatlarda uygulamalar ilgi duyurumuzda belirtildiği gibi devam edecek olup, kaydolmak isteyen firmalarımızın sisteme girişlerini yaparken eklemeleri gereken tüm evrakları İngilizce dilinde de eklemeleri, yapılan kayıtların kabul edilmesinde sıkıntı yaşanmaması açısından önem arz etmektedir.

Bilgilerinize sunulur.
Serap ÜNAL
Genel Sekreter Yardımcısı

Örnek tabloya ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Melis Özpınar