Duyurular

FUAR VE HEYET // Xiamen 2024 Fuar Katılımı Hk.

30 Ekim 2023 Pazartesi


 

  16-19 Mart 2024 tarihlerinde Çin’in Xiamen kentinde düzenlenecek olan Xiamen Stone Fair 2023 fuarına Ege Maden İhracatçıları Birliğimizce Türkiye milli katılımı organize edilmesi planlanmaktadır.

Zengin doğal taş rezervlerine sahip Fujian eyaletinde bulunan Xiamen adası, Çin’in en önemli doğal taş üretim ve ticaret merkezidir. 2023 yılında  yaklaşık 9 milyar dolara ulaşan Çin doğal taş ticaretinin %60’ı, dünya doğaltaş ticaretinin ise %15’i Xiamen limanından gerçekleşmektedir.

Xiamen Jinhongxin Exhibition Co., Ltd. tarafından 2000 yılından bu yana düzenlenen Xiamen Fuarı 2024 yılında toplam 185.000m2 alanda gerçekleştirilecektir. Türkiye Pavyonu,  Xiamen Exhibition Centre’da uluslararası katılımcıların bulunduğu bölümde A2 Holünde yer almakta olup yaklaşık 2943 m2 büyüklüğündedir. Xiamen 2024 Yerleşim planlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız!

https://www.stonefair.org.cn/exhibition/plan.html?lang=en

 

KATILIM ÜCRETİ VE DEVLET DESTEĞİ:

 

Fuara m2 katılım ücreti Nakliye dahil 660$, Nakliye hariç 630$ olarak uygulanacaktır.

 

Katılım ücretine; yer kirası, ahşap-lüks stand inşaatı ve dekorasyonu, sergilenecek ürünlerin denizyolu gidiş nakliyesi, temizlik, aydınlatma giderleri, internet bağlantısı, fuar basılı-online kataloğunda ve Genel Sekreterliğimiz tarafından katılımcılarımız için hazırlanacak katalogda yer alma, genel tanıtım giderleri ve stantlarda ikram hizmetleri dahildir.

 

Fuara ilişkin ; T.C. Ticaret Bakanlığı’nın onayına başvurulmuş olup;  “5973 SAYILI İHRACAT DESTEKLERİ HAKKINDAKİ KARAR” çerçevesinde devlet desteği kapsamına alınması halinde Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş Şirket niteliğini haiz firmalar, 2023 yılında  452.000 TL tutarını aşmamak kaydıyla Yer kirası, stant kurulumu, nakliye ve ulaşım giderlerine karşılık olarak Ticaret Bakanlığı  (İhracat Genel Müdürlüğü) tarafından belirlenen 11.677 TL/m2  “DESTEĞE ESAS TUTAR” ile katılımcı şirketin stant alanının metrekare cinsinden büyüklüğünün çarpımı sonucunda hesaplanacak tutar karşılığında desteklenecektir.

 

Xiamen 2023 fuarının Ticaret Bakanlığı tarafından prestijli fuar kapsamında değerlendirilmesi durumunda, fuara 2023 yılında prestijli olarak katılacak firmalar yukarıda belirtilen destek kapsamındaki harcamalarına karşılık olarak Ticaret Bakanlığı (İhracat Genel Müdürlüğü) tarafından belirlenerek ilan edilecek olan “DESTEĞE ESAS TUTAR” ile katılımcı şirketin stant alanının metrekare cinsinden büyüklüğünün çarpımı sonucunda hesaplanacak tutar kadar  Ticaret Bakanlığınca belirlenen üst limite kadar desteklenecektir.

Şahıs Şirketleri destekten faydalanamamaktadır. Bir firma senede maksimum yılda 2 kez Prestijli Fuar Desteğinden faydalanabilmektedir.

 

Yurdışı fuar katılımcılarınca Bakanlıkça Belirlenen Desteğe Esas Tutar; metrekare başına toplam maliyetin %50’sini, Bakanlıkça belirlenen hedef ülkelerde %70’ini, Bakanlıkça belirlenen hedef ülkelerde düzenlenen fuarlara iştirak eden ve Bakanlıkça belirlenen hedef sektörlerde iştigal eden yurtdışı katılımcıları için %75’ini geçemez.

 

FUARA KATILMAK İÇİN:

Xiamen 2024 Doğal Taş Fuarına Birliğimiz organizasyonunda katılmak isteyen firmalarımızın, en geç 03 Kasım 2023 Cuma günü mesai bitimine kadar, XIAMEN 2024 BAŞVURU FORMU linkinde yer alan Başvuru Formunun doldurulması ve T.Vakıflar Bankası  İzmir Şubesi (Şube Kodu: 004) nezdinde bulunan Ege Maden İhracatçıları Birliği USD hesabına;

 Türkiye Vakıflar Bankası | İzmir Şubesi | S00004 | Swift Mesaj Kodu: TVBATR2AXXX

(IBAN: USD  TR870001500158048010852402) talep edilenm2 başına 660 $/2 (örn.15m2 için 4950 $) katılım payı peşinatının yatırıldığını gösterir banka dekontu suretinin Birliklerimiz Maden Şubesine T.(0232) 488-61 67 E-posta: maden@egebirlik.org.tr göndermesi gerekmektedir.

 

Lütfen, banka tarafından kaşelenip imzalanmış dekont/swift aslını dosyanızda muhafaza ediniz, daha sonra sizden talep edilecektir. Bankaya elden yapılan ödemeler yürürlükteki mevzuat gereği kabul edilememektedir. Banka dekontlarında açıklama olarak “XIAMEN 2024 Fuarı Katılım Ücreti” vb. ibaresi yer almalıdır.

 

Bilgilerinize sunulur.

 

Çiğdem ÖNSAL
Genel Sekreter

 

 

Fuar Başvuru Formu İçin Lütfen Tıklayınız

Ayrıntılı Bilgi İçin: Tanju Kahraman